Porady budowlane

Jaki powinien być fundament pod komin?

Jaki powinien być fundament pod komin?

Fundament pod komin wykonuje się najczęsciej ze zbrojonego betonu z uwzględnieniem ciężaru i wymiarów komina. Fundament powinien mieć głębokość co najmniej 80 cm i wystawać poza obrys komina przynajmniej po 15 cm z każdej strony.

Czy musi być fundament pod komin?

Nie potrzebują fundamentu, wystarczy np. zakotwić je do ściany nośnej (wewnętrznej lub zewnętrznej).

Po co fundament pod komin?

fundamenty pod ścianami przenoszą większe obciążenia; swój ciężar, wieńców, więźby. a fundament kominowy przenosi tylko ciężar komina. to jest tylko poszerzenie fundamentu pod ścianą.

Czy można postawic komin na chudziaku?

Aby ich konstrukcja była stabilna, wymagają solidnego posadowienia, gwarantującego zachowanie pionów. W trakcie użytkowania komin nie może się też odkształcać pod wpływem własnego ciężaru. Popularnym rozwiązaniem jest wzmocnienie miejsca, w którym stanie komin, dodatkowym zbrojeniem zatopionym w betonie (chudziaku).

Czy trzeba mieć pozwolenie na postawienie komina?

Wystarczy zgłoszenie do odpowiedniej jednostki. Kwalifikuje się to, zgodnie z przepisami, jako wykonanie przyłączy cieplnych do już istniejącego układu kominowego. Natomiast, kiedy w grę wchodzi modernizacja budynku, uwzględniająca budowę nowego komina lub całej sieci będziemy potrzebować zezwolenia.

Zobacz także:  Ile kosztuje metr kwadratowy zabudowy poddasza?

W którym momencie budowy stawia się komin?

Stawianie komina należy zacząć w momencie, gdy wykonane są już fundamenty całego budynku oraz ściany nośne i działowe.

Co jest potrzebne do budowy komina?

Budowę rozpoczyna się od wykonania otuliny, czyli warstwy chudego betonu o grubości 5-10 cm. Na tak przygotowanym podłożu układa się zbrojenie i beton. Wymiary stopy fundamentu wynikają z wymiarów przekroju komina – fundament powinien być szerszy z każdej strony o 15 cm, natomiast jego wysokość musi wynosić 30-50 cm.

Jak buduje się kominy?

Do murowania przewodów kominowych używa się cegieł mało nasiąkliwych i bardzo wytrzymałych. Zwykle jest to cegła ceramiczna pełna klasy 15 lub 10. Natomiast do części komina widocznej nad dachem bardzo dobra jest cegła klinkierowa z powierzchnią szkliwioną lub zaimpregnowana preparatem zmniejszającym jej nasiąkliwość.

Jak dobudować komin do domu?

W przypadku kominów systemowych wznoszonych z pustaków keramzytobetonowych, wystarczy zrobić na jastrychu zazbrojoną nadlewkę, która rozłoży punktowy nacisk komina na większą powierzchnię (przy kominach wyższych), lub postawić cokół odseparowany od podłoża dwiema warstwami papy na posadzce.

Czy warto budować komin?

Z bardzo wielu powodów warto zbudować dom bez komina. Na pewno jest to ograniczenie kosztów i czasu budowy, a także remontów w przyszłości. Zawsze większa ilość przejść przez połać dachu stanowi potencjalne miejsce do wystąpienia nieszczelności zmuszając do prac remontowych.

Jak przymocować komin do ściany?

Kominy ceramiczne mocuje się za pomocą obejm stalowych rozmieszczonych co 2,5-3 m, z jednej strony kotwionych w spoinach poziomych poszczególnych elementów, a z drugiej – do ściany budynku. Do łączenia stalowych elementów ze ścianą domu stosuje się wsporniki z obejmami, które powinny znaleźć się w odstępach 2-3 m.

Jak wzmocnić komin systemowy?

Komin należy wzmocnić dodatkowym zbrojeniem, jeśli jego część wystająca ponad powierzchnię dachu będzie przekraczała wysokość 1,5 metra. Długość zbrojenia powinna stanowić przynajmniej dwukrotność jego wysokości nad powierzchnią dachu.

Zobacz także:  Czy w domu parterowym potrzebny jest strop?

Jak wzmocnić komin systemowy?

Komin należy wzmocnić dodatkowym zbrojeniem, jeśli jego część wystająca ponad powierzchnię dachu będzie przekraczała wysokość 1,5 metra. Długość zbrojenia powinna stanowić przynajmniej dwukrotność jego wysokości nad powierzchnią dachu.

Jak się muruje komin?

Przyjmuje się, że komin murowany musi znajdować się w odległości minimum 15 cm od więźby. Odstępy należy zastosować także przy przechodzeniu przez strop. W tym wypadku wystarczy dylatacja obwodowa o grubości 1 cm. Podczas murowania komina z klinkieru można zastosować specjalne spoiny z dodatkiem trasu.

Ile waży komin systemowy?

​DM: Z tym bywa różnie. Obecność odrębnego fundamentu pod komin zależy od jego wysokości, obciążenia, jakie musi być przeniesione na podłoże. Fragment komina o wysokości 1 m waży średnio od 80 do nawet 170 kg, co przy wysokości 10 m daje ciężar 800-1700 kg.

Po jakim czasie można palić w nowym kominie?

Pierwszą niezwykle ważną kwestią jest odbiór kominiarski dokonany przez osobę z uprawnieniami mistrza kominiarskiego oraz okres, jaki należy odczekać przed pierwszym rozpaleniem. Okres ten wynosi 7 dni od momentu klejenia ostatniej rury ceramicznej.

Jak zabezpieczyć komin przed pękaniem?

Aby temu zapobiec, należy zabezpieczyć komin za pomocą stalowego lub ceramicznego systemu kominowego. Inną przyczyną konieczności montażu systemu kominowego to utrata szczelności przez komin wskutek długoletniego użytkowania.

Czy w kominie musi być rura?

Wkłady kominowe składają się ze szczelnie połączonych ze sobą stalowych lub ceramicznych rur. W przypadku najpopularniejszych wkładów stalowych każdy kolejny odcinek wsuwa się do poprzedniego, aby powstające w kominie skropliny mogły swobodnie ściekać po ściankach rur, nie wydostając się na zewnątrz instalacji.

Udostępnij

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.