Wykończenie

Czy można obudować komin?

Czy można obudować komin?

Komin, który nie jest użytkowany, można dowolnie obudować, w zależności od fantazji i potrzeb mieszkańców. Materiały, jakimi go obudujemy, powinny być jednak wybierane nieprzypadkowo. Trzeba dobrać je tak, by stanowiły jedną całość z pozostałymi elementami aranżacji wnętrza.

Jak obudować komin blacha?

Do zamocowania blachy wykonuje się nacięcie grubości około 2 cm w ścianie komina. Do niego wprowadza się zagiętą blachę, a następnie uszczelnia silikonem dekarskim. Komin z blachy wymagający obróbki z dwóch pasów rozpoczyna się od dołu. Drugi pas umieszcza się nad pierwszym i mocuje kołkami do komina.

Jak prawidłowo wykonać obróbkę komina?

Za kominem przybijamy deski na wysokość profilu dachówki, na których zostanie zamontowana tylna obróbka kominowa. Następnie ustalamy wymiary bocznych obróbek komina (należy pamiętać by obróbka zachodziła za falę dachówki). Do arkuszy przyklejamy uszczelkę klinową, po czym dopasowujemy wykonaną obróbkę boczną komina.

Jak wykończyć komin?

Komin można wykończyć zarówno tynkiem tradycyjnym, (układanym na warstwie podkładowej i wykończonym na gładko lub z fakturą), jak i cienkowarstwowym. Jeśli wybieramy gruby tynk tradycyjny, użyjmy tynku cementowego zamiast cementowo-wapiennego – ma większą odporność na wilgoć.

Jak tanio obrobic komin?

Tynk cementowy jest trwalszy i bardziej odporny na wilgoć. Warstwa tynku na ścianie komina może mieć grubość 1-3 cm. Tynkować można wszystkie typy kominów. Jest to tani i łatwy sposób wykończenia komina.

Zobacz także:  Czym zastąpić drzwi w szafie?

Jak obudować komin w salonie?

Robi się to najczęściej za pomocą specjalnych podwójnych drzwiczek, posiadających dodatkowe uszczelnienie. Jeśli komin jest połączony z zewnętrzną ścianą domu to obudowanie go bez warstwy ocieplenia spowoduje powstanie mostka termicznego i w efekcie utratę ciepła z pomieszczeń poddasza.

Ile kosztuje obrobka blacharska komina?

Obróbka komina wykonana metodą tradycyjną z pasów blachy kosztuje podobnie – ceny w zależności od regionu zaczynają się od 300 zł i nie przekraczają z reguły 500 zł razem z robocizną.

Jaka blacha na obicie komina?

Do obróbki komina wykorzystuje się blachę płaską, np. powlekaną, miedzianą lub tytanowo-cynkową. Blacha powinna być dobrana kolorystycznie do pokrycia dachu. Jeśli pokrycie dachowe wykonane jest z blachy, to na obróbki komina wykorzystuje się zazwyczaj taki sam rodzaj blachy, z którego jest pokrycie.

Jaką płyta na komin?

Po ociepleniu przestrzeni pod stelażem, do kątowników przykręca się płyty typu OSB o grubości co najmniej 12 mm (lub grubszych, jeśli komin jest duży). Ważne, żeby płyty miały odpowiednią klasyfikację ogniową (B-s2, d0).

Jak uszczelnić obróbkę komina?

Nowoczesne rozwiązanie – taśma izolacyjna. Obróbkę blaszaną można zastąpić specjalną taśmą izolacyjną oferowaną przez niektórych producentów pokryć dachowych. Taśmę dekarską układa się najpierw od dołu, potem po bokach, a na koniec z tyłu komina. Bardzo ważne jest dopasowanie długości taśmy wystającej poza komin.

Czym najlepiej otynkować komin?

Komin tynkujemy najczęściej identycznie jak ściany elewacyjne budynku. W tym celu używamy tynku cementowego, rzadziej cementowo-wapiennego, który jest mniej trwały i odporny na wilgość. Dodatkowo wytrzymałość ścian komina można zwiększyć pokrywając je farbą silikonową.

Kiedy obrobić komin?

Komin powinno się wykończyć jeszcze przed położeniem pokrycia dachowego. Wówczas przemieszczanie się po dachu jest łatwiejsze, nie ma też obawy uszkodzenia czy zabrudzenie pokrycia dachowego.

Zobacz także:  Czy ogrzewanie podłogowe powinno być pod prysznicem?

Czym obudować komin wentylacyjny?

Do takich materiałów należą np. płyty cementowo włóknowe. Stwarzają one gładką i równą powierzchnię pod każdy rodzaj farby, albo tapety, a dodatkowo są dużo trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, niż zwykłe płyty kartonowo – gipsowe. Można również stosować płyty OSB.

Jak obudować komin płyta gk?

Należy izolować ją od środka np. płytami wełny mineralnej pokrytej z jednej strony warstwą folii aluminiowej. wykorzystując dostępne na rynku obudowy należy obłożyć kominek lub komin płytą g-k tak, aby temperatura płyty g-k na stronie skierowanej do wewnątrz zabudowy nie przekroczyła 50°C.

Czy komin systemowy musi być obmurowany?

Tak wzmocniony komin może wystawać nawet 3 m ponad połać dachu. Na koniec pozostaje obmurowanie lub innego rodzaju wykończenie tej części komina, która wychodzi ponad dach. Kominy systemowe wymagają również osłonięcia od góry tak zwaną czapką betonową.

Jak położyć płytki na kominie?

Płytki klinkierowe przykleja się do komina, stosując odpowiednią do tego materiału zaprawę klejową elastyczną mrozoodporną. Dodatkową zaletą jest tzw. zerowy lub minimalny „spływ” zaprawy klejowej. Polega on na tym, że płytka dociśnięta na takim kleju do ściany nie obsuwa się i nie wymaga podparcia.

Czy konieczne jest ocieplenie komina?

Chcąc docieplić komin dymowy (obsługujący piec na paliwo stałe albo kominki), lepiej wykorzystać w tym celu wełnę mineralną. Wyjątkiem jest część komina, w miejscach adaptacji poddasza. Tutaj docieplenie ma sens, jeśli komin jest połączony z jedną ze ścian nośnych. W przeciwnym razie jego ocieplanie nie ma sensu.

Ile się bierze za ocieplenie komina?

Komin systemowy – cena robocizny 2021 W przypadku kominów systemowych to ok. 150 – 180 zł/mb. Cena w różnych regionach kraju może prezentować się odmiennie.

Zobacz także:  Czy w garderobie powinno być okno?

Czy do komina może padać deszcz?

Z reguły do komina trafia tylko niewielka ilość deszczu, która dzięki charakterystycznym właściwościom ceramiki szybko zostaje odparowana z komina.

Udostępnij

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.