Budowa

Co to są bonie elewacyjne?

Co to są bonie elewacyjne?

Bonie to nic innego jak równolegle żłobienia w fasadach muru, które zwykło wykonywać się w narożach budynków, czasem także wokół okien czy drzwi. Poziome, prostokątne paski modelowane w grubym tynku sprawiają, że dom wygląda inaczej niż te w sąsiedztwie, a jednocześnie sprawia wrażenie przemyślanego projektu.

Jak się robi bonie?

Do zrobienia boni w styropianie wystarczy zwykła wycinarka do tego materiału, którą można dostać na przykład w wypożyczalni sprzętu budowlanego. Wycinanie jest bardzo proste. Na przymocowanym do elewacji materiale zaznacza się precyzyjnie miejsca boniowania, a następnie wypala rowki o założonym wymiarze i przekroju.

Ile kosztuje metr Boni?

Średnia cena boniowania wynosi 30 zł/m2.

Co to znaczy boniowanie?

Boniowanie – dekoracyjne opracowanie krawędzi oraz lica ciosu kamieni, podkreślające ich układ.

Co zamiast Boni?

Paski – modna alternatywa dla boni, efektowna i nowoczesna Zatem jeśli domy utrzymane są w przeważającej ilości w odcieniach beżu, to można wybrać np. brąz albo ceglaną czerwień. Wszystko zależy od tego czy chcemy się wyróżnić. Nawet jeżeli tynk będzie stonowany, to paski sprawią, że stanie się niepowtarzalny.

Czy bonie są modne?

Współcześnie stosowane tynki cienkowarstwowe uniemożliwiają wyżłobienie pasów, a inne sposoby uzyskiwania efektu boni są uznawane za zbyt pracochłonne, dlatego coraz większą popularnością cieszą się gotowe, fabrycznie zagruntowane profile, które sprawiają, że wykonanie boni jest znacznie łatwiejsze niż w przeszłości.

Zobacz także:  Jak nazywa się wnęka okienna?

Czy bonie się maluje?

Malowanie boni należy poprzedzić usunięciem czerwonej folii ochronnej. Najlepszy efekt uzyskuje się jeśli kolor boni będzie zgodny z kolorem tynku – wówczas w pełni wykorzystamy grę światło/cień, którą dają nam rowki w elewacji (FOT. 9).

Jaką szerokość Boni?

Zwykle wycina się bonie w materiale stanowiącym ocieplenie, albo nakleja się jego cienkie paski w miejsca poprowadzenia boni. Bonie na cienkich tynkach mają najczęściej szerokość 2 do 5 cm, a głębokość 2-3 cm.

Czym przykleić bonie?

Lekkie opaski, bonie oraz gzymsy mocuje się do ściany klejem mineralnym do styropianu, takim samym, którym przykleja się płyty styropianowe do muru.

Czym malować bonie?

Malowanie – listwę malujemy preparatem podkładowym pod tynki cienkowarstwowe podobnie jak całą powierzchnię ocieplaną. Tak przygotowaną listwę malujemy farbą elewacyjną tylko w wytworzonej boni ( rowku ) a przestrzenie pomiędzy rowkami tynkujemy zgodnie z danym systemem ociepleń.

Ile za m2 elewacji 2022?

Koszty ocieplenia styropianem oscylują w granicach 52-76 zł/m2. Za montaż arkuszy o grubości 10 cm, zapłacimy średnio 52-56 zł/m2, natomiast w przypadku tych powyżej 15 cm musimy liczyć się z kosztem na poziomie 65-76 zł/m2.

Jak zrobić boniowanie ścian?

Bonie w ociepleniu Najczęściej robi się to przez wycięcie rowków w ociepleniu ze styropianu za pomocą specjalnej termicznej wycinarki, prowadzonej wzdłuż prowadnic według wyznaczonych linii. Tak wykonane bonie mają najczęściej głębokość 2 cm i szerokość od 2 do 5 cm.

Jak samemu zrobić bonie ze styropianu?

Bonie w styropianie wykonuje się jeszcze w inny sposób: wycina się rowki za pomocą wycinarki elektrycznej i w narożach mocuje zwykłą siatkę narożną. W tym przypadku nie trzeba kupować listew do boniowania, jednak trudniej jest wyżłobić rowki i uzyskać idealnie równe linie.

Czym malować bonie?

Malowanie – listwę malujemy preparatem podkładowym pod tynki cienkowarstwowe podobnie jak całą powierzchnię ocieplaną. Tak przygotowaną listwę malujemy farbą elewacyjną tylko w wytworzonej boni ( rowku ) a przestrzenie pomiędzy rowkami tynkujemy zgodnie z danym systemem ociepleń.

Zobacz także:  Czy 10 cm styropianu wystarczy na posadzkę?

Jak wyciąć rowek w elewacji?

W najbardziej obecnie popularnych ścianach dwuwarstwowych nie da się tego wykonać w taki sam sposób. Najczęściej robi się to przez wycięcie rowków w ociepleniu ze styropianu za pomocą specjalnej termicznej wycinarki, prowadzonej wzdłuż prowadnic według wyznaczonych linii.

Co na elewację domu?

Udostępnij

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.