Porady budowlane

Co można zrobić zamiast parapetu?

Co można zrobić zamiast parapetu?

KOMPOZYT. Materiał bardzo popularny w meblarstwie, wybieramy szczególnie na blaty kuchenne lub łazienkowe, jednak śmiało można go także zastosować jako wykończenie parapetu. Najpopularniejsze kompozyty to corian, staron, kerrock lub top stone.

Jak zagospodarować parapet w kuchni?

Zagospodaruj parapet Jeden z pomysłów to umieszczanie na nim doniczek z roślinami jadalnymi – hodowanie na przykład ziół, bazylii, mięty. Rośliny zawsze ożywiają pomieszczenie, a zasadzenie takich, które można potem wykorzystać przy gotowaniu, to praktyczny wybór.

Co zamiast parapetu w kuchni?

Innym rozwiązaniem będzie całkowite zrezygnowanie z parapetu i wpasowanie blatu pod samo okno. W takim przypadku zadbaj o to, by dopasować blat tak, aby nie przeszkadzał ci w swobodnym otwieraniu okna.

Jaki parapet w kuchni?

W kuchni zaś świetnie spiszą się parapety kamienne, np. granitowe, będą one bowiem całkowicie odporne na wysoką temperaturę, dzięki czemu będziemy mogli je wykorzystać do postawienia gorących garnków i patelni.

Czy okno musi mieć parapet?

Bez podokiennika fragment ściany pod witryną okienną, byłby potencjalnie bardziej narażony na brud i kurz. To dzięki parapetom właśnie, możemy ustrzec się ewentualnego przedostania się wilgoci, choćby podczas konfrontacji rzewnych ulew i otwartych okien.

Jaką wysokość parapetu w kuchni?

Niektórzy decydują się też na umieszczanie przy parapecie okiennym stołu kuchennego. Standardowa wysokość blatu z reguły wynosi 75 centymetrów. Parapet wówczas powinien być ulokowany nie niżej niż 75 centymetrów od podłogi. Nie za wysoko może być także okno.

Zobacz także:  Czy wentylacja może być w suficie?

Co położyć na parapecie?

Najprostsze rozwiązania czasami sprawdzają się najlepiej – kwiaty to zawsze doskonały pomysł. Postaw na nieoczywiste, designerskie doniczki i osłonki, a także latarenki. Kamienne figurki czy rzeźby również sprawdzą się na parapetach zewnętrznych.

Co stoi na parapecie?

Na parapecie w gabinecie można postawić np. ramki na zdjęcia lub zegar. W sypialni, w której stoi toaletka, na parapecie można ustawić stojak na biżuterię. W salonie ładnie zaprezentuje się kolorowe szkło i oryginalne figurki.

Jak dobrać kolor parapetów wewnętrznych?

Do ciemnego okna można dopasować parapet w takim samym kolorze (ale wtedy zaciemnimy wnękę okienną) lub wybrać barwę zbliżoną do koloru ścian. Do jasnych okien można śmiało wybierać parapety kontrastowe lub zbliżone do koloru okna.

Dlaczego zlew pod oknem?

Umiejscowienie zlewu pod oknem zapewnia również dobre oświetlenie całej strefy zmywania. Dzięki temu będziesz mieć lepszą widoczność podczas mycia naczyń, co podnosi komfort i skuteczność pracy. Dodatkowo, możliwość maksymalnego wykorzystania światła słonecznego przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej.

Jak urządzić kuchnię z niskim oknem?

Zbyt nisko osadzone okno w kuchni może stać się miejscem do stworzenia przytulnego kącika. Wystarczy, że postawisz pod nim dobrej jakości solidną szafkę, zbudujesz parapet lub postawisz szeroką ławę. Na niej rozstaw wygodne miękkie poduchy i pled, a zyskasz gotowe miejsce do siedzenia.

Jak oświetlić blat kuchenny pod oknem?

Taśma lub listwa LED pod szafki kuchenne to jedno z najczęściej stosowanych, najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych cenowo rozwiązań, które sprawdzi się w każdej kuchni. Taśma LED zabezpieczona odpowiednią obudową jest właściwie niewidoczna, a bardzo skutecznie oświetla cały blat roboczy.

Z czego można zrobić parapet?

Na parapety najczęściej stosuje się granit, sjenit, marmur, trawertyn i włoski kamień breccia. Są one bardzo trwałe i efektowne, choć trzeba pamiętać, że kamienie porowate (marmur, trawertyn) łatwo trwale zaplamić (dlatego zawsze warto je zaimpregnować).

Zobacz także:  Czy dachówka betonowa jest dobra?

Co można postawić na parapecie?

Innym rozwiązaniem jest wybranie krótkiej firanki, która sięgać będzie powyżej linii parapetu. Oryginalne dekoracje na parapecie mogą stanowić także inne przedmioty, np. świecznik, zegar czy wykonane z ceramiki czy drewna figurki. Wybór zależy wyłącznie od Twoich upodobań estetycznych.

Co można postawic pod oknem?

Ściana pod oknem to idealne miejsce do aranżacji przestrzeni do wypoczynku – kącika do czytania czy kąta jadalnianego. Jeżeli zdecydujesz się na zabudowę pod wymiar, zaprojektuj wygodne skrzynie z siedziskiem. Sprawdzą się jako dodatkowe miejsce do przechowywania i zapewnią popołudniowy relaks.

Co można postawić na parapecie w salonie?

Dekoracje na parapet w salonie to nie tylko kwiaty, lecz także doniczki oraz osłonki. Ich wybór znacząco wpływa na całość aranżacji. We wnętrzach rustykalnych śmiało możesz postawić na wiklinowe osłonki, prowansalskie salony to z kolei idealne miejsce na drewniane osłonki pokryte białą, przecieraną farbą.

Ile kosztują parapety wewnętrzne?

W przypadku parapetów wewnętrznych, najtańszą opcją są te zrobione z PCV, gdzie cena (za metr bieżący) wahać się może od 25 do 70 zł. Za parapety PCV z okleiną zapłaci się od 50 do 120 zł. Nieco droższe będą parapety drewniane: 70-400 zł oraz te z płyty MDF lakierowanej – cena za metr bieżący to 100-350 zł.

Jak dobrać parapet?

Kolorystyka parapetu powinna być zbliżona do koloru okna, choć w przypadku ciemnych ram okiennych, warto dopasować parapet do koloru ścian, by nie pogłębiać zaciemnienia wokół okna.

Jaki kolor parapetu do białych okien?

Jeśli mamy białe okno, warto do niego zestawić biały parapet, na przykład z PCV (parapety z PCV są lekkie, łatwe do utrzymania w czystości i tanie), do takiego okna stosowny będzie również malowany na biało parapet drewniany lub stalowy.

Udostępnij

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.