Wykończenie

Jaka średnica rury do GWC?

Jaka średnica rury do GWC?

Jaką średnicą rury doprowadzić powietrze z GWC do domu? Do wentylacji zimą i w okresie przejściowym dla średniej wielkości budynku wystarczy rura fi 160. Jednak do celów klimatyzacyjnych średnica rury musi być większa fi 200÷250.

Jak zrobić GWC rurowy?

Najprostszym w wykonaniu GWC jest po prostu rura PCV lub kamionkowa o długości 30-50 metrów ułożona pod ziemią i zakończona czerpnią wyposażoną w podwójną siatkę zabezpieczającą (przed insektami i gryzoniami). Jej minimalna średnica powinna być równa lub większa średnicy króćca montażowego centrali wentylacyjnej.

Jaka rura do GWC glikolowego?

Wymiennik glikolowy Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest GWC glikolowy. Zamiast standardowej rury pod ziemią umieszcza się rurkę o długości od 120 do 250 m i średnicy od 2 do 4 cm wypełnioną 30% roztworem glikolu.

Jaki gruntowy wymiennik ciepła jest bardziej efektywny?

GWC PŁYTOWY PRO-VENT GEO (BEZPRZEPONOWY) Powietrze przepływa pod powierzchnią płyt w bezpośrednim kontakcie z gruntem, co w efekcie zapewnia maksymalną skuteczność przekazywania energii. Co więcej, nad GWC PRO-VENT GEO układa się dodatkową warstwę izolacji.

Jak głęboko gruntowy wymiennik ciepła?

Komfort cieplny z GWC Ujednolicenie temperatury dostarczanego do budynku powietrza podnosi komfort cieplny osób w nim przebywających. Największe zyski energetyczne daje instalacja zanurzona na głębokość około 4 a 5 m w gruncie – minimalna zaś głębokość wynosi 20 centymetrów poniżej głębokości przemarzania gruntu.

Czy GWC się opłaca?

GWC poprawia również komfort w budynku, bowiem stabilizuje wilgotność powietrza. Z drugiej strony – zwiększa opory przepływu powietrza w instalacji wentylacyjnej, konieczne jest więc zastosowanie wentylatorów o większej mocy (co podnosi zużycie energii elektrycznej).

Zobacz także:  Co dać pod próg drzwi?

Czy gruntowy wymiennik ciepła ma sens?

Do instalacji rekuperacji można zamontować gwc (gruntowy wymiennik ciepła), który dostarcza do rekuperatora powietrze po wstępnej obróbce: zimą cieplejsze, latem chłodniejsze od powietrza zewnętrznego. Zwiększa to efektywność systemu rekuperacji oraz jeszcze bardziej podnosi komfort w rekuperowanych pomieszczeniach.

Ile kosztuje GWC?

Szacuje się, że koszt budowy gruntowego wymiennika ciepła w domu jednorodzinnym to zakres od około 3 do 10 tys. zł. Najwięcej możemy zaoszczędzić na na budowie gruntowego wymiennika ciepła typu żwirowego, który nie jest trudny do wykonania.

Jaki kamień do GWC?

Zmniejszenie głębokości wykopu może mieć też znaczenie przy wysokim poziomie wód gruntowych, a wykonanie takiego spłaszczonego GWC jest łatwiejsze i tańsze. Można też zastępczo zastosować tłuczeń granitowy lub inny, ale żwir będzie tu najlepszy.

Jak zrobić GWC?

GWC bezprzeponowy To wykop wypełniony oczyszczonym (płukanym, bez piasku) żwirem o granulacji 0-50 mm, o bokach długości 3-4 m i głębokości 80 cm. Do takiego złoża żwirowego doprowadzona jest pionowa rura (czerpnia), taka jak w wymienniku przeponowym.

Jaka powierzchnia GWC?

Wykop powinien mieć powierzchnię trzy-czterokrotnie większą niż w przypadku złoża żwirowego. Zaletą GWC płytowego jest większa niż w żwirowym stabilność temperatury powietrza po przepłynięciu przez wymiennik. Wynika to z większej powierzchni kontaktu wymiennika z gruntem rodzimym, w którym akumulowane jest ciepło.

Jaki rekuperator z GWC?

Rekuperator współpracujący z GWC powinien być wyposażony w by-pass. Umożliwi to korzystanie z rekuperatora z pominięciem wymiennika ciepła, co zapewnia efektywne działanie GWC latem, gdy nawiewane powietrze jest chłodniejsze od powietrza wywiewanego.

Udostępnij

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.