Najpopularniejsze rodzaje wykończenia cokołów to tynk mozaikowy, cegła klinkierowa, naturalny kamień, płytki elewacyjne. Wszystkie wymienione materiały zapewniają estetyczne wykończenie i trwałość.
Czy robić cokół wokół domu?
Cokół wokół budynku pełni wiele praktycznych funkcji, od zabezpieczenia go przed uszkodzeniami mechanicznymi, aż po ochronę ścian przed zawilgoceniem.
Do jakiej wysokości cokół wokół domu?
Pas cokołowy wokół ścian domu wykonuje się z reguły na wysokość 30-100 cm ponad poziomem otaczającego terenu. Chroni on dolne partie ściany przed uszkodzeniem, często ma także wpływ na wygląd domu.
Po co robi się cokół?
Cokół jest dolnym pasem elewacji, zabezpieczającym przed zabrudzeniem, zamoczeniem i ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi ścian zewnętrznych budynku. Należy go bezwzględnie wykonać, gdyż w przeciwnym razie narazimy dom i jego elewacje na działanie wilgoci.
Co dać na cokół?
Czy cokół jest potrzebny?
W większości domów wykonuje się cokół chroniący dolną część elewacji. Pokrywa się go materiałami trwalszymi niż zastosowane wyżej. Ale można też mieć całą elewację wykończoną jednym materiałem, a cokół ukryć. Cokół to element każdego budynku wynikający z jego konstrukcji.
Po co cokół wokół domu?
Cokół to element architektoniczny stosowany w budownictwie od czasów starożytności. Podstawową funkcją cokołu jest ochrona elewacji domu przed zabrudzeniami oraz działaniem wód gruntowych. Cokół stanowi najniższą naziemną część budynku.
Ile cm powinien mieć cokół?
Wybór cokołu Najczęściej wystarcza około 30 cm wysokości, jednak na terenach, gdzie opady są szczególnie intensywne (np. śniegu w górach) – wysokość warto zwiększyć do minimum 1 metra. Bardzo ważne jest też to, aby określić czy cokół domu będzie cofnięty czy wysunięty.
Czy cokół musi być cofnięty?
Ze względów funkcjonalnych cokół budynku powinien być cofnięty o 2-3 cm od płaszczyzny elewacji, co umożliwia swobodny spływ wody, ułatwia samooczyszczanie i zapobiega wnikaniu wilgoci pod warstwę wykończeniową.
Z czego wykonać cokół budynku?
Jego obecność jest uzasadniona praktycznością, chroni on bowiem ścianę budynku przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Zwyczajowo ta część budynku jest wykańczana trwalszym materiałem niż wyższa część elewacji. Do pokrywania jego powierzchni używa się płytek klinkierowych, kamienia czy tynku żywicznego.
Czy ocieplać cokół?
Niezależnie jednak od estetyki, cokół ma do spełnienia bardzo ważną rolę. Jest niejako buforem między gruntem a ścianami zewnętrznymi. Buforem, który ma chronić budynek przed zabrudzeniami, zawilgoceniem i przemarzaniem. Z tego też powodu kluczowe jest prawidłowe i dokładne ocieplenie cokołu.
Jak dobrać kolor cokołu w domu?
Po pierwsze, cokół zewnętrzny powinien pasować kolorystycznie do fasady, dachu oraz drzwi i ram okiennych. Jego odcień musi harmonizować z tymi elementami temperaturą barwną. Dlatego, jeśli dach jest w odcieniu zimnego grafitu, cokół również powinien być w chłodnych odcieniach szarości.
Jaki tynk na cokół wokół domu?
Tradycyjnym rozwiązaniem jest wybór tynku mozaikowego na cokół, który jest odporny na ścieranie i zagrożenia biologiczne. W nowoczesnych projektach, w przypadku których zależy Ci na zlicowaniu ściany zewnętrznej z cokołem, idealnie sprawdzi się tynk silikonowy. Oba rodzaje materiałów można zmywać z zabrudzeń.
Jak ukryc cokół?
W przypadku elewacji tynkowanej cokół można obniżyć tak, aby był prawie niewidoczny. Wtedy należy wybrać tynk o właściwościach hydrofobowych – niewchłaniający wody, zmywalny, odporny na warunki atmosferyczne oraz znoszący wielokrotne czyszczenie. Takie są tynki silikonowe lub silikatowe oraz ich mieszanki.
Co zamiast Marmolitu?
Tynk żywicy, ze względu na swoje właściwości, świetnie sprawdza się na zewnątrz. Często wykorzystywany jest do ozdabiania cokołów czy powierzchni wokół ościeży. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Bardzo często kładzie się tynk mozaikowy w korytarzu, w kuchni i w innych pomieszczeniach wewnątrz budynku.
Jak wykończyć cokół z płytek?
Masz dwie opcje: – Wykończyć/wyrównać górną powierzchnie płytki – klejem do płytek, akrylem, masą szpachlową, obojętne, jak Ci wygodniej – i przemalować na kolor ściany. Wizualnie zniknie. – Nakleić płaskownik, aluminiowy bądź mosiężny – kwestia gustu i kolorystyki ściany/płytek.
Czym otynkować cokół?
Cokół otynkowany Najczęściej do tynkowania cokołu stosuje się mozaikowe tynki dekoracyjne. Łączą one wysoką odporność na uszkodzenia z właściwościami estetycznymi. Są jednak stosunkowo drogie, dlatego rzadko stosuje się na całe elewacje zewnętrzne domów.
Po co cokół wokół domu?
Cokół to element architektoniczny stosowany w budownictwie od czasów starożytności. Podstawową funkcją cokołu jest ochrona elewacji domu przed zabrudzeniami oraz działaniem wód gruntowych. Cokół stanowi najniższą naziemną część budynku.
Z czego wykonać cokół?
Cokół z klinkieru bądź płytek klinkierowych Klinkier jest popularnym materiałem stosowanym do obłożenia cokołu. Jest bardzo wytrzymały, mrozoodporny, ma niską nasiąkliwość i nie płowieje od słońca.

Witajcie, jestem Kasia. Jestem entuzjastyczną i zaangażowaną osobą, która uwielbia wszystko, co związane z budownictwem i wykańczaniem wnętrz. Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej, a także wiedzę z zakresu projektowania i aranżacji wnętrz. Jestem zafascynowana nowoczesnymi rozwiązaniami i trendami w budownictwie, a także ciągle poszerzam swoją wiedzę, aby móc dzielić się nią z innymi. Cieszę się na myśl o tym, że będę mogła dzielić się moimi doświadczeniami i poradami z Wami na dobra-inwestycja.com.pl.