Porady budowlane

Co to jest przedogródek?

Co to jest przedogródek?

Przedogródek – teren między ulicą a domem. Jak urządzić przedogródek. Przedogródkiem nazywamy fragment działki położony od frontu, a także ten przed ogrodzeniem. Powinien być tak zagospodarowany, by powstała efektowna strefa wejścia.

Jak zaprojektować przedogródek?

Lepiej idealnie dobrać kilka roślin, niż wrzucić wszystko co się podoba i stłumić cały ogród. Kluczem do sukcesu w aranżacji przedogródka jest prostota! W przedogródku na pierwszym planie należy posadzić rośliny płożące, a dopiero na kolejnym rośliny wyższe! W ten sposób frontowy ogród będzie przejrzysty.

Co posadzić w Przedogródku?

W przedogródku doskonale zaprezentują się również rośliny uznawane za królowe ogrodów, a mianowicie róże. Wbrew powszechnej opinii nie są one tak wymagające w pielęgnacji. Z zimozielonych roślin sprawdzi się bukszpan, cis, jodła koreańska, świerk srebrny, kosodrzewina, a także wiele iglaków szczepionych na pniu.

Co posadzic przed wejściem do domu?

Zamiast trawnika, którego pielęgnacja pochłania sporo czasu, w ogrodzie przed domem można posadzić łatwe w uprawie, niskie płożące krzewy i krzewinki, takie jak barwinek pospolity, dereń kanadyjski, runianka japońska, suchodrzew chiński, liczne jałowce i irgi. Sprawdzą się zwłaszcza w niezbyt dużych ogrodach.

Co posadzić przed domem od ulicy?

Najlepiej wybierać rośliny mało wymagające, które dobrze rosną nawet w mniej sprzyjających warunkach, na przykład: aster gawędka, barwinek pospolity, bergenia sercolistna, bluszczyk kurdybanek, bodziszek korzeniasty i czerwony, czyściec wełnisty, gajowiec żółty, fiołek wonny, jasnota plamista (odmiany ogrodowe), …

Zobacz także:  Ile kosztuje 1 okno plastikowe 150x150?

Jakie drzewka posadzić przed domem?

Rozważmy np. wybór takich jak: sumak octowiec, surmia bignoniowa, grujecznik japoński, rajskie jabłonie, zwisające lub kolumnowe odmiany jarzębu pospolitego, brzozy, buka, grabu i wiśni piłkowanej, a także drzewa oraz krzewy szczepione na niskich pniach podkładek.

Co posadzic przy schodach do domu?

Pod krzewami warto posadzić byliny zadarniające lub o efektownych liściach, które będą ładnie się prezentować co najmniej od wiosny do jesieni (zależnie od stanowiska i rodzaju podłoża mogą to być funkie, bergenie, barwinek, żurawki, paprocie, dąbrówka rozłogowa, rozchodniki, golterie, runianka japońska).

Co posadzić przy furtce?

Nawet niewielka kompozycja sprawi, że przejście krótkiego odcinka od furtki do domu stanie się przyjemnym spacerem. Szczególnie polecane są rośliny zimozielone, a także sezonowe, które kwitną przez całe lato aż do jesieni.

Jakie krzewy przed ogrodzeniem?

Jak zaplanować teren wokół domu?

Pierwszym elementem planowania terenu wokół domu jest jego odpowiednie rozgraniczenie. Wybieramy rodzaj ogrodzenia- materiał, z którego zostanie wykonane, jego wysokość, miejsca na furtki i bramy, a także opcjonalnie żywopłoty, krzewy lub drzewka przy nim rosnące.

Co posadzić wzdłuż chodnika do domu?

Gatunki roślin warto dobrać do ekspozycji. Jeśli ogród przed wejściem jest dobrze nasłoneczniony, postaw na piękne i pachnące róże oraz trawy ozdobne. W miejscach półcienistych dobrze sprawdzą się pnącza, np. aktinidia lub kokornak. Wzdłuż ogrodzenia mogą rosnąć też wyższe krzewy iglaste jak jałowiec, cis, cyprys.

Co posadzić przed domem od południa?

Co posadzić wzdłuż ścieżki do domu?

Polecane rośliny na obrzeża to: aster alpejski (Aster alpinus), czyściec wełnisty (Stachys bizantina), gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica), karmnik ościsty (Sagina subulata), macierzanka piaskowa (Thymus serphyllum), rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum), rojniki (Sempervivum sp.), rozchodniki (Sedum sp.).

Zobacz także:  Ile kosztuje ocieplenie stropu styropianem?

Co posadzić przy furtce?

Nawet niewielka kompozycja sprawi, że przejście krótkiego odcinka od furtki do domu stanie się przyjemnym spacerem. Szczególnie polecane są rośliny zimozielone, a także sezonowe, które kwitną przez całe lato aż do jesieni.

Jakie rośliny na podjazd?

Długi podjazd daje ogromną możliwość wyeksponowania piękna formowanych roślin. Dobrze w takim miejscu wyglądają klony z formowanymi koronami, robinie akacjowe. Jeśli zależy nam na kolumnowych drzewach to warto zwrócić uwagę na buki, dęby oraz cisy. Z czego ten ostatni jest zimozielony.

Jak sadzić kwiaty w ogrodzie aby kwitły cały rok?

W niższych partiach powinny być posadzone wysokie byliny, trawy ozdobne oraz krzewinki, które zasłaniają mało ozdobne konary i rozwidlenia krzewów. Dopiero tak przygotowane nasadzenia powinny być uzupełniane niewielkimi bylinami oraz roślinami sezonowymi.

Jakie kwiaty w pełnym słońcu?

Kwiaty odporne na słońce Rośliny światłolubne to na przykład aksamitka, godecja, powojnik, groszek pachnący, cynia, kapusta ozdobna, a także surfinia, nasturcja czy werbena ogrodowa.

Które byliny kwitną najdłużej?

Do kwiatów wieloletnich długo kwitnących zaliczają się: Aster gawędka, Bodziszek Gailardia, Drakiew kaukaska, Kocimiętka, Krwawnik pospolity, krwawnik ogrodowy, Lawenda wąskolistna, Liatra kłosowa, Nachyłek okółkowy, Nachyłek wielkokwiatowy, Perowskia łobodolistna, Pięciornik krwisty, Posłonek ogrodowy, Przetacznik …

Udostępnij

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.