Algorytmy badania zdolności kredytowej wśród klientów bankowości detalicznej mylą się bardzo rzadko i stanowią podstawę do obsługi wniosków o kredyt hipoteczny. Jak właściwie podejść do oceny zdolności kredytowej i na co warto się przygotować?

Kwestia potwierdzenia dochodów

Potwierdzenie legalnego źródła dochodu to sprawa absolutnie obowiązkowa przy kredycie hipotecznym. Nielegalne zarobki, czy programy socjalne można wykluczyć. W kredycie hipotecznym bank nie traktuje tych punktów poważnie. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się przy kredytach gotówkowych, krótkoterminowych, gdzie niektóre banki dają plusy za środki z funduszy socjalnych. Nie tylko wysokość zarobków ma wpływ na pozytywną decyzję. Regularność wpływów na konto to jeden z istotniejszych punktów, a także forma podpisanej umowy. Artysta z umową o dzieło otrzymujący pieniądze dopiero po dwóch, trzech miesiącach nie jest tak dobrym kredytobiorcą, jak etatowiec z systematycznymi, comiesięcznymi przelewami na rachunek osobisty.

Co trudniej uwzględnić w umowie kredytowej?

Emerytura i renta oczywiście wchodzi w skład zdolności kredytowej. Banki niechętnie patrzą na klientów starszych, z problemami medycznymi, ponieważ to za duże ryzyko długoterminowej obsługi. Taka osoba uzyska finansowanie, ale na nieco innych warunkach, na pewno krótsze, z drogim ubezpieczeniem. System prowizyjny w pracy, chociaż często wartościowy w zależności od predyspozycji osobistych nie wygląda dobrze przy analizie zdolności kredytowej. Premii uznaniowych banki nie biorą również pod uwagę. Przy wątpliwościach dotyczących kredytobiorcy doradcy kredytowi decydują się na porównaniu zarobków obecnych z zeszłorocznymi, co pozwala na określenie pewnych widełek ryzyka. W przypadkach spornych banki biorą pod uwagę zawsze mniejszą kwotę dochodów. Przy umowie na zastępstwo też nie masz szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego. Wyłączne oświadczenie o uzyskiwanych dochodach nie wystarczy. Wszystko trzeba obecnie udowodnić.

Najlepsze narzędzie do analizy zdolności kredytowej

Do właściwej oceny zdolności kredytowej przyda się na pewno konto w BIK, gdzie przejrzysz pełną historię spłat krótkich i długich zobowiązań. BIK określa na podstawie raporty kredytowego prawdopodobieństwo uzyskania wybranego kredytu, znacznie lepiej od przeciętnych kalkulatorów multimedialnych.