Konsolidacja kredytów to połączenie kilku mniejszych kredytów w jeden większy, spłacamy wówczas tylko jeden kredyt. Rozwiązanie takie jest z jednej strony wygodne gdyż nie musimy pamiętać o kilku różnych terminach spłaty kredytu, a z drugiej strony jest dobrym rozwiązaniem ratującym nasz domowy budżet, w sytuacji kiedy zaciągnęliśmy kilka kredytów i przestajemy sobie radzić z ich spłatą. Skonsolidować możemy tak naprawdę wszystkie kredyty począwszy od kredytu gotówkowego, ratalnego, samochodowego, przez kredyt hipoteczny a nawet karty kredytowe, czyli wszystko co znajdziesz na 17banków.com. Z konsolidacji kredytów może skorzystać tak naprawdę każdy kto zamierza połączyć kredyty w jeden jedna bardzo ważna jest tutaj nasza historia kredytowa. Bank nie podejmie się konsolidacji w chwili kiedy nasza historia pozostawia wiele do życzenia czyli kiedy mamy zaległości w spłacie rat bądź też spłacamy je nieterminowo

Jak płacić mniej

Konsolidacja kredytów pozwala zamienić kilka mniejszych kredytów w jeden większy ale za to z mniejszą ratą. Głównym założeniem jest bowiem kredyt rozłożony na dłuższy czas ale z niższą ratą roczną co z pewnością ułatwi nam spłacanie zadłużenia. Nowy kredyt spłacany jest wtedy w jednym banku. Bez względu na to jakie kredyty czy też z zadłużenia chcemy skonsolidować musimy odpowiednio wcześniej zaciągnąć informację na temat tego czy konsolidacja będzie dla nas opłacalna i czy jest to dobra decyzja. Ważne jest również to aby decyzja o zaciągnięciu kredyt konsolidacyjnego była podjęta w odpowiedniej chwili. Czyli… jeżeli chcemy dokonać konsolidacji z uwagi na to, że nie radzimy sobie ze spłatą kredytów musimy to zrobić w chwili kiedy dopiero zaczynamy odczuwać ogromne obciążenie domowego budżetu i problemy ze so łatą. Jeżeli już będziemy mieć zaległości w spłacaniu swoich zadłużeń bądź zaczynamy spłacać je po terminie i zostanie to już odnotowane w naszej historii kredytowej, żaden bank nie zdecyduje się na udzielenie nam kredytu hipotecznego.

Zadajmy sobie również pytanie czemu ma służyć konsolidacja. Jeżeli robimy to ze względu na oszczędności zwróćmy uwagę na oprocentowanie. Jeżeli zależy nam na swobodzie finansowej zwróćmy przede wszystkim uwagę a wysokość raty, te kwestie będą bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji.