Kredyt gotówkowy to prosty i szybki sposób na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Wnioski rozpatrywane są względnie szybko i równie szybko gotówka wpływa na nasze konto. Najważniejsze jednak aby wybrać kredyt najbardziej dla nas korzystny. Reklamy kredytów gotówkowych atakują nas z każdej strony: w radiu, telewizji, w prasie, a nawet na bilbordach. Jednak najlepiej reklamowany kredyt gotówkowy wcale nie musi być tym najtańszym. Hasła reklamowe zapewne zachęcają, jednak trzeba się zagłębić w szczegóły oferty i sprawdzić gdzie tkwi haczyk.

Gdzie szukać informacji?

Aby znaleźć najbardziej optymalny kredyt gotówkowy trzeba poświęcić nieco czasu i przeanalizować oferty co najmniej kilku banków. W dobie internetu jest to coraz prostsze. Można skorzystać z kalkulatorów, porównywarek kredytów, czy też rankingów kredytów gotówkowych. Jednak najpewniejsze informacje uzyskamy w samym banku. To właśnie bank ma obowiązek udostępnienia klientowi formularza informacyjnego, który zawiera wszystkie dane na temat kredytu. W formularzu tym znajdują się wyszczególnione wszystkie koszty kredytu, a także są szczegółowo opisane produkty dodatkowe do kredytu. Wśród tych produktów znajdują się na przykład konta osobiste, ubezpieczenie kredytu, oraz wszelkie dodatkowe opłaty które może pobrać bank na przykład za wysłanie upomnienia gdy nie zostanie zapłacona miesięczna rata.

Najważniejsze RRSO.

Stopa RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to najważniejszy wyznacznik atrakcyjności kredytu. Jest to wyrażony w procentach całkowity koszt kredytu uwzględniający prowizję, marżę i wszelkie dodatkowe opłaty. Nie są natomiast uwzględniane koszty produktów dodatkowych, które jednak są wymagane przez bank na przykład różnego rodzaju ubezpieczenia. W przypadku porównywania kilku kredytów bierzemy pod uwagę właśnie RRSO, a nie nominalny koszt kredytu, który najczęściej jest podawany w reklamach, prospektach i ulotkach.

Historia kredytowa.

Zanim bank wyrazi zgodę na przyznanie kredytu, musimy spełnić pewne formalności, które w większości banków są bardzo podobne. Na pewno każdy bank sprawdza historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej, czyli BIK. BIK zawiera wszystkie dane o naszych zobowiązaniach, ile posiadamy kredytów, czy są spłacane w terminie, jakiej są wysokości itp. Dane w BIK są przetwarzane od momentu zaciągnięcia aż do zakończenia okresu kredytowania. Jeśli jednak wyrazimy zgodę na przetwarzanie danych osobowych, to również po spłacie zobowiązania banki mogą mieć dostęp do naszych danych. Jest to o tyle dobre, że banki wolą kredytobiorców, których historię kredytową można bez problemu sprawdzić w BIK. Dzięki temu bank oceni naszą zdolność kredytową i sprawdzi historię kredytowania. Jeżeli wszelkie zobowiązania były przez nas spłacane w terminie to wówczas bank postrzega nas jako rzetelnych klientów, którym można przyznać kredyt.

Kredyt gotówkowy to na pewno atrakcyjna forma pozyskania gotówki na dowolny cel. Jeśli przed podjęciem decyzji jaki kredyt wybrać zrobimy rekonesans wśród kredytów dostępnych na rynku, jesteśmy w stanie znaleźć kredyt, który będzie przystępny i stosunkowo tani. Oczywiście zawsze trzeba ponieść pewne koszty, ale jeśli zaznajomimy się z ofertami dostępnymi na rynku to jesteśmy w stanie ograniczyć je do minimum. Kredyt gotówkowy daje nam wiele możliwości. Możemy go przeznaczyć na nowy samochód, wakacyjny wyjazd, czy też zakup komputera. Dla banku nie ma znaczenia na co przeznaczymy gotówkę z kredytu, ważniejsze jest to aby raty były spłacane w terminie.