Własne mieszkanie to marzenie każdego z nas. Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkań na polskim rynku było jak na lekarstwo, aby móc cieszyć się własnymi czterema kontami trzeba było na nie długo oczekiwać bądź też w sprytny sposób wpłynąć na urzędników decydujących o ich przyznawaniu. Dziś sytuacja mieszkaniowa na polskim rynku wygląda zupełnie inaczej. Obecnie każdy może kupić sobie mieszkanie dokładnie takie o jakim marzył i w dowolnym miejscu. Jednak do takiej pełni szczęścia potrzebne sa nam środki finansowe i bardzo często to właśnie ta kwesta powstrzymuje nas przed kupnem mieszkania. Odpowiednia kwota może oznaczać setki tysięcy bądź więcej a o takich kwotach wielu polaków może tylko pomarzyć. Na ratunek przychodzą nam jednak banki które w dużej mierze ułatwiają nam pozyskanie odpowiedniej sumy pieniędzy na spełnienie tego marzenia. Aby otrzymać kredyt w banku musimy przede wszystkim wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Ze wsparcia banków często korzystają nawet osoby które dysponują odpowiednimi środkami finansowymi ale wolą przeznaczyć je na inny cel, a na zakup nieruchomości zaciągają kredyt hipoteczny który obecnie jest najkorzystniejszym kredytem na polskim rynku.

Zdolność kredytowa

W sytuacji kiedy planujemy kupno własnego mieszkania warto wiedzieć jakie kroki powinniśmy kolejno podejmować. Po pierwsze, najważniejszym elementem jest przekonanie banku że będziemy w stanie spłacić zaciągnięty kredyt zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Inaczej mówiąc musimy udowodnić że posiadamy odpowiednią zdolność kredytową. Jak się okazuję w tym zakresie każdy bank może mieć wobec nas inne wymagania. Różnice te mogą wynikać ze sposobu obliczania zdolności kredytowej. Na zdolność kredytową wpływ ma przede wszystkim uzyskane dochody oraz aktualnie posiadane zobowiązania. Posiadając zdolność kredytową wiemy mniej więcej, że istnieje prawdopodobieństwo oraz przybliżenie na jaką kwotę możemy otrzymać kredyt, lecz nie jest to jeszcze stu procentowa pewność że kredyt otrzymamy.

Poszukując mieszkania dla siebie i swojej rodziny ważne jest aby na początek ustalić jaką kwotę bank będzie w stanie nam pożyczyć. Należy dodać do tego również nasze oszczędności jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na kupno mieszkania. Oszczędności te będą wkładem własnym bez którego dziś zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest już niemożliwe. Wysokość wkładu własnego wzrasta z roku na rok i w roku 2017 wysokość sięgnęła do 20 procent wartości nabywanego mieszkania. W roku 2014 wysokość ta sięgała zaledwie 5 procent.

Jak się okazuje dziś kupno mieszkania i otrzymanie od banku odpowiedniej kwoty kredytu nie jest wcale takie proste. Zasady udzielania kredytów hipotecznych zmieniają się z roku na rok i to niestety na gorsze. Obecnie największe problemy z otrzymaniem kredytu maja młodzi ludzie którzy dopiero rozpoczynają życie zawodowe i nie posiadają jeszcze odpowiedniej zdolności kredytowej, sa także odpowiedniej wysokości wkładu własnego. Na szczęście banki wychodzą naprzeciw tym problemom oferując w takich sytuacjach dodatkowe ubezpieczenia, które niestety wiążą się ze wzrostem raty kredytu.