undefined

Nie ma co się oszukiwać. Kredyt w obcej walucie jeszcze parę lat temu był bardzo modnym produktem finansowym. Występujący kryzys oraz występujące tutaj wahania walut spowodowały to, że klienci zniechęcili się do ich zaciągania. W przypadku banków ta sprawa była podobna ponieważ także niechętnie je udzielali. Warto się zastanowić nad tym czy tak naprawdę kredyt w obcej walucie się opłaca.


Zasada działania kredytu w obcej walucie, na czym to tak właściwie polega. Najprościej tłumacząc kredyt walutowy to taki kredyt, który jest w walucie innej jak złotówki. Z pewnością można wyróżniać dwa rodzaje takiego kredytu. Pierwszy z nich dotyczy zaciągnięcia kredytu na szczególną kwotą, która będzie przedstawiać się w obcej walucie. Następna opcja dotyczy tego z którego najczęściej korzystają kredytobiorcy, a chodzi tutaj przede wszystkim o kredyt wzięty w polskiej walucie, ale dzień wypłaty zostaje przeliczony na obcą walutę i końcowa spłata odbywa się w tej walucie. Na jakiej zasadzie polega spłacenie kredytu walutowego? Jeszcze jakiś czas temu spłacając kredyt walutowy kolejne raty zostały regulowane w złotówkach, a to właśnie zostało przeliczone na obce waluty. Aktualnie, zgodnie z ustawą z roku 2011 kredytobiorca są w stanie sami dokonywać zakupów nominałów w walucie obcej oraz wpłacać do banku. Takie podejście jest praktyczne i nie traci się na tym niezbyt korzystnego przewalutowania w banku, a także istnieję szansa na wybór momentu gdzie kupno danej waluty jest najbardziej opłacalne. Porównując kredyt do waluty krajowej takie rozwiązanie może się składać z bardziej korzystnego oprocentowania, różnica tutaj to parę procent. Ta sytuacja się pojawia ponieważ występują tutaj oczywiście niższe stopy procentowe w odniesieniu do innych krajów, przykładowo Wielka Brytania lub strefa euro. Będzie to skutkować mniejszymi kosztami takiego kredytu, a to się będzie wiązać z miesięcznymi niższymi ratami. Obecnie jednym z najbardziej rekomendowanych kredytów walutowych jest oczywiście kredyt w walucie będącej ze stabilnym kursem. Podmiot w tym przypadku ma o wiele większą gwarancję tego, że cały koszt kredytu będzie przewidywalny i nie przepłaci się za niego.


Czy istnieję opłacalność wzięcia kredytu w obcej walucie? Na pewno kredyt walutowy jest zdecydowanie tańszy aniżeli kredyt w walucie krajowej. Druga strona medalu dotyczy tego, że on tak w zasadzie może nieść niestabilność kursu, to się wiążę się wyższym kosztem oraz kredytem. Takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla wszystkich osób, które zarabiają w zagranicznej walucie. Wszystkie pozostałe osoby powinny mieć świadomość tego, że kryzys ekonomiczny przeminie, a wszystkie występujące prognozy ekonomiczne będą dość optymistyczne. Wahania różnych walut np. franka mogły odrzucić klientów od zaciągania kredytu w walucie obcej. Bezpieczniejsze zawsze jest wzięcie kredytu w polskiej stawce.