Jak dostać kredyt hipoteczny?

Własne mieszkanie to marzenie każdego z nas. Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkań na polskim rynku było jak na lekarstwo, aby móc cieszyć się własnymi czterema kontami trzeba było na nie długo oczekiwać bądź też w sprytny sposób wpłynąć na urzędników decydujących o ich przyznawaniu. Dziś sytuacja mieszkaniowa na polskim rynku wygląda zupełnie inaczej. Obecnie każdy może kupić sobie mieszkanie dokładnie takie o jakim marzył i w dowolnym miejscu. Jednak do takiej pełni szczęścia potrzebne sa nam środki finansowe i bardzo często to właśnie ta kwesta powstrzymuje nas przed kupnem mieszkania. Odpowiednia kwota może oznaczać setki tysięcy bądź więcej a o takich kwotach wielu polaków może tylko pomarzyć. Na ratunek przychodzą nam jednak banki które w dużej mierze ułatwiają nam pozyskanie odpowiedniej sumy pieniędzy na spełnienie tego marzenia. Aby otrzymać kredyt w banku musimy przede wszystkim wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Ze wsparcia banków często korzystają nawet osoby które dysponują odpowiednimi środkami finansowymi ale wolą przeznaczyć je na inny cel, a na zakup nieruchomości zaciągają kredyt hipoteczny który obecnie jest najkorzystniejszym kredytem na polskim rynku.

Zdolność kredytowa

W sytuacji kiedy planujemy kupno własnego mieszkania warto wiedzieć jakie kroki powinniśmy kolejno podejmować. Po pierwsze, najważniejszym elementem jest przekonanie banku że będziemy w stanie spłacić zaciągnięty kredyt zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Inaczej mówiąc musimy udowodnić że posiadamy odpowiednią zdolność kredytową. Jak się okazuję w tym zakresie każdy bank może mieć wobec nas inne wymagania. Różnice te mogą wynikać ze sposobu obliczania zdolności kredytowej. Na zdolność kredytową wpływ ma przede wszystkim uzyskane dochody oraz aktualnie posiadane zobowiązania. Posiadając zdolność kredytową wiemy mniej więcej, że istnieje prawdopodobieństwo oraz przybliżenie na jaką kwotę możemy otrzymać kredyt, lecz nie jest to jeszcze stu procentowa pewność że kredyt otrzymamy.

Poszukując mieszkania dla siebie i swojej rodziny ważne jest aby na początek ustalić jaką kwotę bank będzie w stanie nam pożyczyć. Należy dodać do tego również nasze oszczędności jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na kupno mieszkania. Oszczędności te będą wkładem własnym bez którego dziś zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest już niemożliwe. Wysokość wkładu własnego wzrasta z roku na rok i w roku 2017 wysokość sięgnęła do 20 procent wartości nabywanego mieszkania. W roku 2014 wysokość ta sięgała zaledwie 5 procent.

Jak się okazuje dziś kupno mieszkania i otrzymanie od banku odpowiedniej kwoty kredytu nie jest wcale takie proste. Zasady udzielania kredytów hipotecznych zmieniają się z roku na rok i to niestety na gorsze. Obecnie największe problemy z otrzymaniem kredytu maja młodzi ludzie którzy dopiero rozpoczynają życie zawodowe i nie posiadają jeszcze odpowiedniej zdolności kredytowej, sa także odpowiedniej wysokości wkładu własnego. Na szczęście banki wychodzą naprzeciw tym problemom oferując w takich sytuacjach dodatkowe ubezpieczenia, które niestety wiążą się ze wzrostem raty kredytu.

Główne zasady zaciągania kredytów gotówkowych

Oferta kredytów gotówkowych jest bardzo rozbudowana. Kredyty krótkoterminowe odnajdziesz w bankach detalicznych, w prywatnych firmach pożyczkowych, na portalach pożyczek społecznościowych, u inwestorów instytucjonalnych. Umowa pożyczki jest powszechna. Możesz podpisywać podobne zobowiązania właściwie z każdym podmiotem. Jakimi zasadami jednak kierować się przy zaciąganiu kredytów gotówkowych, aby prawidłowo zabezpieczyć interesy gospodarstwa domowego?

Najważniejsze zasady przy zaciąganiu pożyczek gotówkowych

Pierwsza zasada dotyczy właściwego porównywania kredytów gotówkowych na szerokim rynku. Nie możesz zatrzymywać się tylko na ofercie banków detalicznych. To zbyt duże ograniczenie. W parabankach najczęściej masz do czynienia z większą elastycznością obsługi klienta, a także z indywidualnym rozpatrywaniem problemów ze zdolnością kredytową. Najszybciej i bardzo bezpiecznie porównasz kredyty gotówkowe na bazie wskaźnika rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). To wskaźnik widoczny w ustawie o kredycie konsumenckim. Następna zasada dotyczy zabezpieczenia własnych interesów i warunków podpisania umowy kredytowej. Trzeba ocenić wiarygodność parabanku lub innego pożyczkodawcy. Najszybciej zrobisz to za pośrednictwem strony Komisji Nadzoru Finansowego i tzw. listy ostrzeżeń. Nie wszystkie podmioty na rynku kredytowym podlegają odgórnym regulacjom. Parabanki funkcjonują zupełnie inaczej niż banki detaliczne. Udzielają tylko pożyczek, a nie pobierają depozytów, a przez to kontrola jest zdecydowanie ograniczona. W każdej umowie kredytowej warto rozpoznać koszty podstawowe, czyli odsetki nominalne, a także koszty pozaodsetkowe na czele z prowizjami, opłatami manipulacyjnymi, czy ubezpieczeniami i wydatkami na potwierdzenie zabezpieczenia kredytu. Przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego przeanalizuj uczciwie własną zdolność do spłaty zobowiązania w konkretnym terminie. Warto dopasować ratę miesięczną w wysokości, która umożliwi normalne funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Przy obniżaniu raty miesięcznej kredytu wydłużasz naturalnie umowę, przez co narażasz się na nieco większe oprocentowanie całkowite.

W razie problemów ze spłatą masz kilka dróg wyjścia

W razie problemów ze spłatą kredytu masz do dyspozycji kilka ciekawych narzędzi. To głównie wakacje kredytowe, aneks do obowiązującej umowy, ostatecznie ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dzięki wskazanym w artykule zasadom zaciągania kredytu gotówkowego unikniesz jednak podobnych kłopotów formalnych i ekonomicznych.

Karta kredytowa, czy tylko dobre strony?

undefined

Technika nieustannie może się rozwijać. Próbując dotrzeć do klienta jednostka banku jest w stanie zaproponować różnego rodzaju produkty. Wykorzystując je uda się oczywiście upraszczać życie. Przykładowo można spełnić marzenia dotyczące nowego samochodu, sprzętu RTV czy luksusowego mieszkania. Obecnie na rynku uda się odnaleźć co raz więcej nowych produktów bankowych. Do tych rozwiązań warto zaliczać kartę kredytową. Do jej korzystania warto oczywiście zaliczać odpowiedniego rodzaju plusy i minusy.


Karta kredytowa warto pojęcie jakie należy definiować jak coś niezależnego oraz samodzielnego. W przypadku chęci posiadania tego rozwiązania najbardziej przydatna rzecz dotyczy posiadania konto osobistego w poszczególnym banku. Pomimo tego uda się oczywiście zarządzać funduszem jaki nie będzie należeć do podmiotu. Wiadomą rzeczą jest to iż w okresie późniejszym niezbędna kwestia dotyczy zwrócenia do jednostki banku pożyczonej kwoty. Bardzo często klient wspólnie z bankiem może zdefiniować limit karty jaka może zostać w poszczególnym miesiącu wykorzystana. Podobnie sytuacja się ma co do kart debetowych ponieważ przy jej użyciu uda się dokonywać transakcji gotówkowych oraz bezgotówkowych.


Korzystne strony takiego rozwiązania mogą istnieć. Do nich należy zaliczać np. okres bezodsetkowy. Spełniając poszczególne warunki okaże się iż ten rodzaj karty to najtańszy kredyt jaki będzie dostępny na rynku. Dzieję się tak dlatego ponieważ oprocentowanie jest równe 0%. W przypadku okresu bezodsetkowego należy powiedzieć o tym iż bank nie będzie liczyć oprocentowania ani opłat dodatkowych. Jeśli chodzi o datę jego obowiązywania należy uświadomić sobie od dniach od 45 dni do 61. Kolejna korzyść dotyczy tego iż następować będzie wykorzystanie kwoty jakiej się fizycznie nie posiada. Kiedy będzie brakować jakiejś kwoty do zakupu nowego samochodu, a pensja za pracę nie będzie przychodzić przez dłuższy okres to warto pomyśleć o rozwiązaniu tego typu. Występować może oczywiście stworzenie pozytywnej historii kredytowej. Przy jej wykorzystaniu uda się w dość dobry sposób zabłysnąć w instytucji BIK. Karta kredytowa to również niekorzystne strony. Do nich należy oczywiście zaliczać duże oprocentowanie, spiralę zadłużenia, a także gotówkowe transakcje. Mieszcząc się w odpowiednim okresie bezodsetkowym nie należy się przejmować o dodatkowe koszty. W przypadku wystąpienia opóźnień to taki kredyt będzie na świecie najdroższy. Brak kontroli może również się pojawić w przypadku z niekontrolowanym użyciem karty kredytowej.

Kredyt w banku o jakich plusach należy powiedzieć.

Niespodziewany wyjazd wakacyjny, wyremontowanie jakiegoś zalanego mieszkania lub niespodziewana zapłata niespodziewanych rachunków będą generować to iż trzeba będzie być w posiadaniu jakiejś dodatkowej gotówki. W tym przypadku interesujące rozwiązanie może dotyczyć oczywiście jednostki bankowej. Odnosząc się do regulacji działalności bankowej uda się odnaleźć je w poszczególnych przepisach oraz ustawach jakie mogą być wydane przez instytucje Komisji Nadzoru Finansowego.

Klient decydując się na kredyt w banku będzie dokonywać zapożyczenia w miejscu jakie stanowi dość spore zaufane publiczne. Ryzyko w takim przypadku jest oczywiście niewielkie. Biorąc pod uwagę zasady kredytowania wraz z umową kredytową podpisaną z klientem opracowanie winno zostać zawarte zgodnie z panującymi zasadami prawa. Podmiot winien dostać informacje o tym iż występować będą tutaj oczywiście różnego rodzaju dodatkowe koszty kredytu wraz z oprocentowaniem rzeczywistym. Jednostka banku jest w stanie przedstawić klientowi dużą ofertę kredytową, a sprawa tutaj dotyczyć może oczywiście kredytu samochodowego m.in. hipotecznego, konsolidacyjnego bądź gotówkowego. Bank w wielu przypadkach jest w stanie zaproponować klientowi z dłuższą historią kredytu korzystną ofertę. Wysokie kwoty kredytu uda się uzyskać, klient może korzystać z opcji kredytu hipotecznego. Pieniądze jakie mogą być w takim przypadku dostępne będą dotyczyć oczywiście większych sum pieniężnych.

Co do niekorzystnych stron kredytów bankowych należy również powiedzieć o tym jakie mogą występować. Na samym początku niezbędne jest to, aby zdefiniować wiarygodność kredytową wraz z dłuższym procesem weryfikacji. Jednostka banku ma obowiązek jaki stanowi skontrolowanie wiarygodności kredytobiorcy w BIK. W przypadku posiadania ich posiadania, jednostka może nie podjąć pozytywnego zdania dot. uzyskania przez klienta zgody. Kolejny minus takiego rozwiązania dotyczy oczywiście tej sytuacji, że nie są one dostępne dla wszystkich innych osób. Procedury o jakich tutaj warto powiedzieć nie za każdym razem mogą zostać spełnione przez klientów. Zabezpieczenie spłaty kredytu to kolejny minus. W tym przypadku sprawa dotyczy m.in. hipoteki, nieruchomości bądź zastawu.

Na czym polega kredyt w obcej walucie?

undefined

Nie ma co się oszukiwać. Kredyt w obcej walucie jeszcze parę lat temu był bardzo modnym produktem finansowym. Występujący kryzys oraz występujące tutaj wahania walut spowodowały to, że klienci zniechęcili się do ich zaciągania. W przypadku banków ta sprawa była podobna ponieważ także niechętnie je udzielali. Warto się zastanowić nad tym czy tak naprawdę kredyt w obcej walucie się opłaca.


Zasada działania kredytu w obcej walucie, na czym to tak właściwie polega. Najprościej tłumacząc kredyt walutowy to taki kredyt, który jest w walucie innej jak złotówki. Z pewnością można wyróżniać dwa rodzaje takiego kredytu. Pierwszy z nich dotyczy zaciągnięcia kredytu na szczególną kwotą, która będzie przedstawiać się w obcej walucie. Następna opcja dotyczy tego z którego najczęściej korzystają kredytobiorcy, a chodzi tutaj przede wszystkim o kredyt wzięty w polskiej walucie, ale dzień wypłaty zostaje przeliczony na obcą walutę i końcowa spłata odbywa się w tej walucie. Na jakiej zasadzie polega spłacenie kredytu walutowego? Jeszcze jakiś czas temu spłacając kredyt walutowy kolejne raty zostały regulowane w złotówkach, a to właśnie zostało przeliczone na obce waluty. Aktualnie, zgodnie z ustawą z roku 2011 kredytobiorca są w stanie sami dokonywać zakupów nominałów w walucie obcej oraz wpłacać do banku. Takie podejście jest praktyczne i nie traci się na tym niezbyt korzystnego przewalutowania w banku, a także istnieję szansa na wybór momentu gdzie kupno danej waluty jest najbardziej opłacalne. Porównując kredyt do waluty krajowej takie rozwiązanie może się składać z bardziej korzystnego oprocentowania, różnica tutaj to parę procent. Ta sytuacja się pojawia ponieważ występują tutaj oczywiście niższe stopy procentowe w odniesieniu do innych krajów, przykładowo Wielka Brytania lub strefa euro. Będzie to skutkować mniejszymi kosztami takiego kredytu, a to się będzie wiązać z miesięcznymi niższymi ratami. Obecnie jednym z najbardziej rekomendowanych kredytów walutowych jest oczywiście kredyt w walucie będącej ze stabilnym kursem. Podmiot w tym przypadku ma o wiele większą gwarancję tego, że cały koszt kredytu będzie przewidywalny i nie przepłaci się za niego.


Czy istnieję opłacalność wzięcia kredytu w obcej walucie? Na pewno kredyt walutowy jest zdecydowanie tańszy aniżeli kredyt w walucie krajowej. Druga strona medalu dotyczy tego, że on tak w zasadzie może nieść niestabilność kursu, to się wiążę się wyższym kosztem oraz kredytem. Takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla wszystkich osób, które zarabiają w zagranicznej walucie. Wszystkie pozostałe osoby powinny mieć świadomość tego, że kryzys ekonomiczny przeminie, a wszystkie występujące prognozy ekonomiczne będą dość optymistyczne. Wahania różnych walut np. franka mogły odrzucić klientów od zaciągania kredytu w walucie obcej. Bezpieczniejsze zawsze jest wzięcie kredytu w polskiej stawce.

Czym tak naprawdę jest konto oszczędnościowe?

W Polsce konto oszczędnościowe może sprawiać zagadkę wielu osobom. Czy tak właściwie mogą istnieć jakieś różnice pomiędzy zwykłym kontem, a tym oszczędnościowym? Detale, które tutaj występują mogą być nieco inne. Istnieją jednak korzyści z posiadania konta oszczędnościowego. Warto się z nimi zapoznać.

Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe to tak w zasadzie tradycyjny rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy z możliwościami lokaty. Główna różnica pomiędzy tym a lokatą jest fakt, że kwota znajdująca się tutaj może być bez większych problemów powiększyć. Jeśli chodzi o bezpieczne rozwiązanie to tak właściwie specyficzna suma pieniężna zostanie zainwestowana przez ściśle zdefiniowany okres. Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe to w tym przypadku rozliczenie może zyskiwać z tego względu, że złotówka będąca na koncie zarabia na siebie. W tym przypadku oprocentowanie to niższa kwota w odniesieniu do lokaty. Obecnie, mało kiedy można spotkać konto oszczędnościowe z oprocentowaniem podobnym jak jest na lokacie. Najważniejsze korzyści jakie mogą wynikać z lokaty to oczywiście, dowolny dostęp do gotówki. Mając tą świadomość wybranie kwoty w jakimś krytycznym momencie nie będzie oznaczać stracenia całego wypracowanego zysku. Konsekwencje w tym przypadku będą minimalne. Pierwsza wpłata na konto oszczędnościowe będzie charakteryzować bardzo duży zysk. Warto także powiedzieć o dodatkowych wpłatach. Klient chcąc powiększyć swoje oszczędności, które znajdują się na koncie bez większych problemów może tego dokonać. Wpłacona kwota zostanie w dalszym stopniu oprocentowana. Obecnie można znaleźć konta oszczędnościowe, które są tak właściwie z takim samym % oprocentowania co lokata. Takie rozwiązanie może się składać także z minusów. O jakich w tym przypadku należy powiedzieć? Przede wszystkim pierwsza z nich dotyczy tego, że tutaj mogą występować płatne transakcje. W wielu przypadkach bank umożliwia wypłacanie przynajmniej raz w miesiącu wypłacanie swojej gotówki. Taki wydatek może dotyczyć przede wszystkim wydatku od kilku do kilkunastu złotych. Jeśli chodzi o oprocentowanie to takie rozwiązanie może dotyczyć mniejszego w odniesieniu do lokaty. Stawka w trakcie prowadzenia konta może się zmieniać w nieustany sposób. Z racji tego, że posiada się stały dostęp do gotówki generować to może pewnego rodzaju straty. Pokusa sięgnięcia po pieniądze to tak właściwie problem pod względem rozsądnego oszczędzania. Jeśli można bez większych problemów wziąć zaoszczędzona kwotę to tak naprawdę pokusa jest bardzo duża.

Konto oszczędnościowe składa się pewnością ze szczególnym wad i zalet. Decyzja o tym, aby się na nie zdecydować dotyczy przede wszystkim systematyki oraz determinacji w oszczędzaniu. Warto się na nie zdecydować mając comiesięczny stały dochód. Na pewno konto oszczędnościowe to znakomita opcja dla niezdecydowanych osób. Istnieję szansa wypłacenia swojej kwoty w określonym momencie.

← Starsze wpisyNowsze wpisy →